Rinoplasti (Burun Estetiği)

img
Rinoplasti (Burun Estetiği)

Burun görünümünü, solunum problemlerini, doğum kusurlarını düzeltmek veya bir hasarı onarmak için yapılan yaygın bir cerrahi işlemdir. Tıp dilinde rinoplasti estetik burun ameliyatı anlamına gelir. Burun iskeleti ve yumuşak dokularının yeniden şekillenerek yüze göre uyumlu ve orantılı bir hale getirilmesi ameliyatıdır.


Burnun yeniden şekillendirmesi olarak bilinen bu işlem burun ameliyatı olarak ta anılmaktadır.  Tüm estetik cerrahi işlemler arasında en yaygın olarak yapılan işlemdir. Cerrahi prosedürde; burun ucunun şekillendirilmesi, burun sırtındaki çıkıntının giderilmesi, burun boyutlarında değişiklik yapılması, burun deliklerinin daraltılması, burun ucu ile üst dudak arasındaki açıyı değiştirmek, solunumsal problemleri düzeltmek gibi işlemler planlanabilir. 

Fiziksel olarak sağlıklı, beklentileri gerçekçi olan ve burun görünümünü iyileştirmek isteyen her hasta rinoplasti için iyi bir aday olabilir. Yaş bu ameliyatın uygunluğunun belirlenmesinde dikkate alınması gereken bir faktördür. Kızlarda 16-17, erkeklerde 17-18 yaşına kadar rinoplasti ameliyatının ertelenmesi önerilmektedir.

Rinoplasti ameliyatları ortalama 2 saat sürmektedir. Burun ameliyatları sonrası hastanede yatış süresi 1 gün yeterli olmaktadır. Ameliyat bitiminde hastaların burun içine hava geçişi olan silikon tamponlar yerleştirilir. Genellikle 2. Günde bu tamponlar rahatlıkla çıkarılır. Burun dışına konulan bandajlar 7. Günde çıkarılır tekrar burun dışına konulan bandajlar 14. Günde çıkarılarak tüm işlemler bitmiş olur. Hastalarda gözlenen ödem ve morluklar hastadan hastaya değişkenlik göstermektedir. 

Son zamanlarda cerrahi işlem istemeyen hastalara yağ grefti veya hyalurinik asit dolgular uygulanarak burunlarında değişiklik yapılabilmektedir.


Bu uygulama hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz?